Informacje o produkcie
Kategoria: Varia

Bardowie sportu

Bardowie sportu
Producent: Książka
  • Autor: Bogdan Tuszyński
  • Rok wydania: 2009
  • ISBN: 978-83-86320-98-1
  • Ilość stron: 368
79.90
79.90zł
Wybierz rozmiar i
Opis produktu

Autor: Bogdan Tuszyński
Wydawca: Fundacja Dobrej Książki
Rok wydania: 2009
Cena okładkowa: brak
ISBN: 978-83-86320-98-1
Ilość stron: 358
Nakład: nie podano
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 300 (wysokość), 210 (szerokość)
Papier: kredowy
Kolor: tak


Opis: Najnowsza książka red. Bogdana Tuszyńskiego, „Bardowie sportu”, jest leksykonem polskich dziennikarzy sportowych, ale można ją nazwać historią polskiego sportu. Autor przedstawił listę i dokonania dziennikarzy, którzy już nie żyją oraz takich, którzy ukończyli 70 lat i w większości, siłą rzeczy, nie są czynni zawodowo. Ten, wydawałoby się, niesprawiedliwy, pomijający sporą grupę pracujących osób wybór jest uzasadniony.
Dziś, kiedy dziennikarzem sportowym staje się często z dnia na dzień kibic, redaktorem naczelnym zaś biznesmen, kupujący tytuł, a w portalach internetowych zamieszczają teksty ludzie bez warsztatu dziennikarskiego, Tuszyński przypomina osoby, będące prawdziwymi dziennikarzami.
Takich, dawno nie żyjących, od których zaczęły się dzieje polskiego dziennikarstwa sportowego, będących jednocześnie współtwórcami klubów i organizacji sportowych (czasami znanymi sportowcami) oraz tych, których pamiętamy sami, jako przewodników po sporcie. Czytając o nich uczymy się historii. Od prof. Rudolfa Wacka, Kazimierza Hemerlinga czy Mieczysława Orłowicza we Lwowie, po Bogdana Tomaszewskiego, Jana Ciszewskiego, Grzegorza Aleksandrowicza, Jerzego Zmarzlika, Stefana Sieniarskiego i dziesiątki innych.
To są bardowie, opisujący od stu lat codzienne zmagania sportowców i te od święta: na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, podczas słynnych meczów. Wielcy bardowie i zwykli kronikarze. Jedni i drudzy są integralną częścią środowiska sportowego. Sport nie istnieje bez dziennikarzy, więc ten sporządzony przez Bogdana Tuszyńskiego niezwykle rzetelny poczet, z dokonaniami zawodowymi, innymi zainteresowaniami większości opisanych postaci, ich nagrodami, redakcjami w których pracowali, życiem osobistym a nawet hobby jest frapującą lekturą dla każdego, kto interesuje się sportem. To coś więcej niż zwykły leksykon. Wartość książki podnoszą zdjęcia najwybitniejszych fotoreporterów: Leszka Fidusiewicza, Wiesława Książka, Zbigniewa Matuszewskiego, Tomasza Prażmowskiego, Jana Rozmarynowskiego, Janusza Szewińskiego, Mieczysława Szymkowskiego, Mieczysława Świderskiego, Eugeniusza Warmińskiego.
„Bardowie sportu”, chociaż stanowią pozycję cenną samą w sobie, są logicznym ciągiem dalszym, czymś w rodzaju indeksu osób do wcześniejszych książek Bogdana Tuszyńskiego, poświęconych dziennikarzom sportowym prasy, radia i telewizji.
Warto mieć tę książkę, żeby lepiej zrozumieć dziennikarstwo i sport.

 

Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest niewystarczający dla Ciebie, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć jak tylko będzie to możliwe.

Imię:


E-mail:

Pytanie:

Poleć produkt znajomemu

Jeżeli chcesz poinformować swojego znajomego o produkcie, który Twoim zdaniem może go zainteresować, skorzystaj z poniższego formularza.

Do:

Możesz podać więcej adresów e-mail, rozdzielając je przecinkami

Podpis:

Treść:

Opinie użytkowników
Twój koszyk jest pusty
e-mail:
napisz do nas
fax:

pixel